Bugun...
20:02 | Kudüs'teki Hristiyan din adamlarından Şeyh Cerrah Mahallesi sakinlerine destek ziyareti      20:02 | Pfizer, Kovid-19 aşısına ilişkin 2021 satış tahminini 33,5 milyar dolara yükseltti      19:02 | ABD'den Suriye'deki birçok kişi ve kuruluşa yeni yaptırım      19:02 | İngiltere, AB ve ABD'den gelen kişilere karantina zorunluluğunu kaldırdı      18:02 | BioNTech-Pfizer: 3'üncü doz aşı, Delta varyantına karşı önemli ölçüde koruma sağlıyor      18:02 | Olimpiyatların 5. gününde 6 branşta 18 milli sporcu sahne aldı      17:02 | ABD Dışişleri Bakanı Blinken’den Hindistan’a ilk resmi ziyaret      17:02 | Angola Cumhurbaşkanı Lourenço'dan Türk iş insanlarına davet      16:02 | Son Depremler: Bingöl'de deprem!      16:02 | Tunus'ta Nahda Hareketi ve Tunus'un Kalbi partileri hakkında soruşturma başlatıldı      15:02 | İngiltere'den Kenya'ya 817 bin doz Covid-19 aşısı      15:02 | Busenaz Sürmeneli Türkiye'nin olimpiyatlarda ringe çıkan ilk kadın boksörü olmanın gururunu yaş      14:02 | Genç kız, annesinin babası ve akrabaları tarafından öldürüldüğünü iddia etti      14:02 | DEİK Başkanı Olpak: Angola ile 500 milyon dolarlık ticaret hacmi hedefi bizi motive ediyor      13:02 | THY, günlük 1323 sefer sayısıyla Avrupa'da ikinci oldu      13:02 | Kuzey ve Güney Kore arasında 1 yılın ardından ilk telefon görüşmesi gerçekleştirildi      12:02 | YHT’lerde en çok unutulan eşyalar açıklandı      12:02 | KOSGEB, girişimci ve KOBİ'ler konusundaki deneyimlerini Angola ile paylaşacak      11:02 | İnci kefalinin 3 aylık muhteşem yolculuğu      11:02 | Simavlı hayırseverler Uganda’ya temiz su kuyusu kazandırdı     
112 Çalışanları Ne Yapıyor?


Ali Haydar KOYUN SÖZÜN ÖZÜ
alihaydarkoyun@hotmail.com
 
 

Pazar günü evde temizlik yapan kardeşimin aniden rahatsızlanması üzerine saat 16.02 de 112'yi arayarak ambulans gönderilmesini istedim.

Görevli ile konuşurken adresi sorduğunda Paşaköşkü Caddesi Ataköy Apt. B/Blok da oturduğumu söyledim.

“Ayrılmayın sağlık görevlisine aktarıyorum.” dedi. Görevli hastanın neyi olduğunu, adını ve yaşını sordu. Kardeşimin adını ve yaşını söyledikten sonra, “Sabahtan beri temizlik yapıyordu, temizlikten dolayı ya zehirlendi ya da sinirleri boşaldı. Çünkü sürekli olarak ağlıyor.” dedim.

Ambulansın gelmesini beklerken aradan yaklaşık 11 ile 12 dakika geçti. Yaşlı annem ambulansı karşılamak amacıyla kapıya çıkmış yola bakıyordu.

Biz ambulansın gelmesini beklerken 112’den bir telefon geldi.

“Beyefendi belirtilen adrese ambulans geldi, biri çıkıp onları karşılayabilir mi?” dedi.

“Kapıda bekliyorlar zaten, ambulans gelse görürler, nereye geldiler?” dediğimde ısrarla “Verilen adrese geldiler şimdi oradalar. Biri çıkıp karşılar mı?” dedi.

Bende ısrarla “Kapıda yolda bekliyorlar, gelmiş olsalar görürler, nerede bekliyorlar?” dedim. O halen biri çıkıp onları karşılayabilir mi diyordu.

“Gelmiş olsalar kapıda bekliyorlar, yolda görürler zaten.” dedim.

“Nereye geldiler ki? Adresim Paşaköşkü Caddesi Ataköy Apt. B Blok dedim. Orhan Taksi durağından 100 metre mesafedeyim, karşımızda Ekomini Market var.” dediğimde ise karşıdaki görevli kişi “Ekibimiz Akbay Caddesinde yolun başında PTT'nin orada bekliyorlar.” demez mi?

Görevliye diyorum ki “Paşaköşkü Caddesi neresi Akbay Caddesi neresi? Yanlış adrese gitmişsiniz, Malatya'da bir tane Paşaköşkü Caddesi var. Ben bedensel engelliyim, tekerlekli sandalyeye binip nasıl çıkayım.” dedim.

"Tamam, beyefendi anladım" dedikten sonra telefonu kapattı.

Ardından 16.15 gibi tekrar bir görevli aradı.

“Beyefendi verilen adrese geldik, kimse yok. Ekibi karşılamaya gelmiyor muşsunuz? Bu nedenle ekibi geri çekiyorum.” demez mi?

“Nasıl ekibi çekiyorsunuz, benim verdiğim adres Paşaköşkü Caddesinde siz gitmişsiniz Akbay Caddesine, arada ne kadar fark var.” dedim.

“Yanlış yere giden sizsiniz ve bana gelin karşılayın diyorsunuz? Ben bedensel engelliyim buradan oraya kadar nasıl geleyim.” dedim.

“Benim ev Paşaköşkü Muhtarlığının orada, gelin oraya yolda sizi görürler.” diyerek telefonu kapattım. Çok şükür ardından ambulans geldi ve evde kontroller yapıldıktan sonra hastaneye kaldırıldı.

Allah'tan kardeşim kalp krizi geçirme gibi bir rahatsızlık yaşamamıştı… Böyle hayati önem taşıyan bir rahatsızlıkta dakikaları bırakın saniyelerin, saliselerin dahi önemi çok büyüktür.

Yukarıda anlatmaya çalıştığım konuşma akışı üç aşağı beş yukarı bu şekilde gelişti. Belki bir iki kelime eksik veya fazla yazılmış olabilir çünkü o anki olayın etkisiyle gergin bir vaziyette kaleme aldım. Ancak olayın özü böyle gelişti. 112 komuta merkezindeki yetkililer dilediklerinde kayıt edilen konuşmayı dinleyebilirler.

Ayrıca benim yaşadığım bu olayın benzerlerini defalarca yaşayan komşuların olduğunu da öğrendim. Her defasında verilen adres yerine başka yere gidilmesi ciddi bir hata ve ihmaldir.

Benimle konuşarak adresi alan komuta merkezindeki görevli ile sonra arayan kişi sözlerimi kulaklarıyla değil de nereleri ile dinliyorlar çok merak ediyorum.

Sözün özü olarak, buradan başta sağlık il müdürlüğüne ve 112 komuta merkezinin yetkililerine sormak istiyorum.

Verilen adres yerine başka bir adrese yönlendirilen ambulansın gecikmesi neticesinde saniyelerin bile hayati önem taşıdığı bir kalp krizi ya da farklı bir hastalık yaşanmış olsaydı ve bu gecikme nedeniyle hasta kaybedilmiş olsaydı ne yapacaktınız?

Bu sorumsuzluğu üstlenecek miydiniz?

Bedensel engelli biri olduğumu ve tekerlekli sandalyeye binerek çıkmamın zor olduğunu söylemem rağmen halen birini bulup yollayın diyen empati yapmakta yoksun insanları çağrı masasında görevlendirmek sizce doğrumudur? Varsayalım ki evde hiç kimse yoktur, engelli olan ben ve kardeşim var. Bu durumda nasıl dışarı çıkmamı isteyebilir?

Çağrı masasındaki görevli adresi doğru alıp araç sürücüsüne iletmişse eğer, caddeleri ve sokakları bilmeyen ve yanlış adreslere giden araç sürücülerini görevlendirmek ne derece doğrudur?

Sürücülerinin yanlış adrese gitmelerinin önünü almak için araçlarda navigasyon bulunmuyor mu? Navigasyon bulunmuyorsa da cep telefonundan internete girip Paşaköşkü Caddesi diyerek arama yapamazlar mıydı?

Unutmayın ki, bu tür olayların tekrarlaması halinde bir başka hastanın hayatını kaybetmesi işten bile değildir…Bu yazı 415 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi beğendiniz mi?


YUKARI