Bugun...
20:02 | Kudüs'teki Hristiyan din adamlarından Şeyh Cerrah Mahallesi sakinlerine destek ziyareti      20:02 | Pfizer, Kovid-19 aşısına ilişkin 2021 satış tahminini 33,5 milyar dolara yükseltti      19:02 | ABD'den Suriye'deki birçok kişi ve kuruluşa yeni yaptırım      19:02 | İngiltere, AB ve ABD'den gelen kişilere karantina zorunluluğunu kaldırdı      18:02 | BioNTech-Pfizer: 3'üncü doz aşı, Delta varyantına karşı önemli ölçüde koruma sağlıyor      18:02 | Olimpiyatların 5. gününde 6 branşta 18 milli sporcu sahne aldı      17:02 | ABD Dışişleri Bakanı Blinken’den Hindistan’a ilk resmi ziyaret      17:02 | Angola Cumhurbaşkanı Lourenço'dan Türk iş insanlarına davet      16:02 | Son Depremler: Bingöl'de deprem!      16:02 | Tunus'ta Nahda Hareketi ve Tunus'un Kalbi partileri hakkında soruşturma başlatıldı      15:02 | İngiltere'den Kenya'ya 817 bin doz Covid-19 aşısı      15:02 | Busenaz Sürmeneli Türkiye'nin olimpiyatlarda ringe çıkan ilk kadın boksörü olmanın gururunu yaş      14:02 | Genç kız, annesinin babası ve akrabaları tarafından öldürüldüğünü iddia etti      14:02 | DEİK Başkanı Olpak: Angola ile 500 milyon dolarlık ticaret hacmi hedefi bizi motive ediyor      13:02 | THY, günlük 1323 sefer sayısıyla Avrupa'da ikinci oldu      13:02 | Kuzey ve Güney Kore arasında 1 yılın ardından ilk telefon görüşmesi gerçekleştirildi      12:02 | YHT’lerde en çok unutulan eşyalar açıklandı      12:02 | KOSGEB, girişimci ve KOBİ'ler konusundaki deneyimlerini Angola ile paylaşacak      11:02 | İnci kefalinin 3 aylık muhteşem yolculuğu      11:02 | Simavlı hayırseverler Uganda’ya temiz su kuyusu kazandırdı     
Yenikapı Ruhu Gerekli mi, Kapıları Açabilir mi?


Prof.Dr. Nevzat Tarhan
ntarhan@gmail.com
 
 

Genelde herkesin özelde siyasetin ve köşe yazarlarının  önemli 4 şehveti şeytanın pabucunu dama attırır.

Bu şehvet tuzakları sebebiyle 

bozulan ilişkileri, 

işlenen cinayetleri, 

ortaya çıkan hastalıkları, 

dağılan siyasi yapıları 

hapishanelerden, hastanelerden ve kütüphanelerden sorabilirsiniz.

Sosyal hayatımızda ki 4 ŞEHVET :

Birincisi “Meslek Şehveti” bunlar horoz döğüştürücüler gibidir iktidar muhalefet kavgasından beslenirler. Medyada çok örneğini bulabilirsiniz. Trol ve troliçe olarak bilinirler. Türkiye’nin  hukukunu ve menfaatini değil kendi menfaatlerini kıble yapmış kişilerdir.

İkincisi “Bağlanma Şehveti” bunlar  bir lidere veya kutsal tapınırcasına bağlanırlar, “sormazlar, düşünmezler, tartışmazlar, kanıt aramazlar”  akıllarını ‘Bir Büyüğe’ teslim ederler kurtarıcı beklerler, doruk noktası AŞK tır. Peygamberler, Mevlana  gibi mücedditler hayatını insanları kendisine değil Yaratan’ a bağlanmaya davet ederek geçirmiştir. Sahte peygamberler de kendisine bağlayarak bu şehveti kullanmışlardır.

(Din İşleri Yüksek Kurulu  FG’nin sahte peygamber  olduğu iddasını incelemelidir. Bilgilere gore FETÖ yapısının ancak yüzde 10'u hatasını anlamış durumda)

Üçüncüsü “Güç Şehveti” bu hissiyatta tapınan kişiler eleştiriye kapalıdırlar, koltuklarını vatan toprağı zannedip bırakmak istemezler. Övgü, alkış ve PR la beslenirler. Hemen niyet okurlar dost eleştirisini düşmanlık olarak algılarlar ve “Öl de ölelim” edebiyatı ile kendilerini yükseltecek herşeye taparlar. Güç sağlayan para, şöhret, siyaset bu tapınmaya dahildir. Seküler ibadet grupları da bu kapsamdadır. Bu şehvet cinsellikten üstün gelirse kişi evlenmez bile.

Dördüncüsü “İntikam Şehveti”  İntikam  tatlıdır meyvesi acıdır, sabır acıdır meyvesi tatlıdır der atalarımız. İnat efendi  ve intikam  hazretleri  insanın orgazmik iç morfinlerini harekete geçirir. Rövanşist şehvet sebebiyle yenilen güreşçi bir türlü  güreşe doyamaz. 

Şehvet tuzakları sebebiyle bozulan ilişkileri, işlenen cinayetleri, ortaya çıkan hastalıkları, dağılan siyasi yapıları hapishanelerden, hastanelerden ve kütüphanelerden sorabilirsiniz.

Bu 4 şehvet insanların doğru karar vermesini değiştirerek fitneye sebep oluyor. Şehveti kontrol edebilmek bilgelik gerektirir. Empati, Adalet, Sabır, Doğruluk taşıyan bilgelik.

 

Mandela ve Güney Afrika’nın ezilmiş siyahları kin, öfke, intikam, rövanşizm şehvetini nasıl denetlediler takdire değer;

1/3 Eylül 2016 da Ulusal Sosyal Psikiyatri Kongresi Üsküdar Üniversitesinde yapıldı. Politik psikolojinin üstadı  dünyada yaygın politik danışmanlık hizmeti veren Prof. Vamık Volkan’a bir arkadaşımız sordu.

Eğitimsiz toplumlar, otorite ve diktatörlerle mi yönetilmeli?

Cevap müthişti. “Ben Güney Afrika modelini inceledim. Şu sihirli olay yönetimin beyazlardan siyahlara geçerken şiddete başvurmamasına neden oldu. Bir spor etkinliğinde oyuncular beyazdı. Mandela tribünden indi ve beyaz futbolcularla kucaklaştı. Bunu örnek alan siyahlar uzlaşmacı oldular.”

Evet gerçekten Psikolojik Üstünlük Mandela’daydı. Bunu  ülkesinde yıllarca hapis yattığı halde  barışcıl liderlik örneği ile başarmıştı. Gandi’nin de uzun sure yaşadığı Güney Afrika insanlığa siyasi bilgelik dersi vermişti.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a bu bilgelik örneği yakışır. İktidar/muhalefet ilişkisinde bu tecrübeyi paylaşmak istedim.

Ankara siyasetindeki veya gazete köşelerinde sergilenen şehvet örneklerine değil bu siyasi bilgeliğe çok ihtiyacımız var.

Yenikapı ruhunun dağılmasını en çok isteyenler  FETÖ üyeleri ve Türkiye ve İslam düşmanları değil mi?Bu yazı 5703 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi beğendiniz mi?


YUKARI