Bugun...
Selçuk Özdağ: Toplum Ahlaklı Siyaset İstiyor…


Cüneyt ALPHAN GÜNEŞ DOĞARKEN
 
 
facebook-paylas
Tarih: 22-11-2022 01:04

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ; siyaset dünyasında entelektüelliğin düşüklüğü, nezaket/edep sınırlarını aşan, daha çok hakaret içeren söylem/eylemlerin ve giderek yozlaşan kültürün hayatımızda yarattığı tahribata dikkat çekerek en çok İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kullandığı üslubundan şikâyet etti.

Aslında Özdağ’ın Soylu üzerinden yaptığı açıklama ve tespitler tüm Türk siyasetçileri, idarecileri için de geçerlidir. Öyle ki, siyaset dünyasının entelektüel düzeyi düştükçe etik/ahlaki ve dünya görüşünde çürüme/pespayelik de ayyuka çıkıyor.

Özdağ’ın açıklamasını okuyunca aklıma dünya çapında ünlü tarihçi Bernard Lewis’in bir Türk siyasetçiyle ilgili kitabında yazdığı şu anektod aklıma geldi.

“Bunlar çok cahil ve kitap okumuyorlar.”

Özdağ; İçişleri bakanlığının bütçesinin görüşüldüğü komisyonda yapılan tartışmaları gördünüz. Küfürler hakaretler havada uçuştu. S. Soylu, eleştirilere karşı önüne geleni -şerefsizlikle- suçlayarak cevap verdi.

Bu toplantıları vatandaşlar da izliyor. Yukarıdakiler öksürse aşağıya hastalık olarak yansıyor. Onun için konuşmasına dikkat etmesi gerekiyor. Söz orada başlayıp orada bitmiyor, dalga dalga yayılarak toplumsallaşıyor. Yeni kavgaların, husumetlerin tetikleyicisi oluyor” diye ifade etti.

Özdağ’dan Soylu’ya Baran Korkmaz Hatırlatması.

Özdağ açıklamasında; siyaset dilinin kullandığı yanlış üslubunu eleştirirken tüm kurguyu da Soylu üzerinden yapıyor.

Özdağ şöyle devam ediyor: “Muhalefet Soylu'ya uyuşturucu baronlarıyla, kara para aklayıcıları ile çıkan resimlerini soruyor. Muhalefetin bir görevi de budur. Soylu'ya düşen, karşı suçlamalar yapmak değil bunlara açıklık getirmektir.

Sezgin Baran Korkmaz, Soylu ile görüştükten bir gün sonra firar etti. (Sedat Peker’in iddiasıydı, S.Soylu bu iddiayı yalanlamadı). Bu kaçışın o görüşme ile alakasının olup olmadığını muhalefet elbette soracaktır. Bir İçişleri bakanının görüştüğü kişi veya kişilerin konumunu araştırması zor değildir. Yapay zekâ ile bunu iki dakikada tespit etmek mümkündür. Dolayısıyla Soylu açısından bilmemek, gafil davranmak gibi bir durum söz konusu olamaz.”

Soylu, cevap vermek yerine muhalefeti suçluyor…

Özdağ; Soylu cevap vermek yerine muhalefeti suçlamayı tercih ettiğini belirterek şu tespitleri yapıyor:

“Soylu, sorulara cevap vermek yerine hep kaçmayı, muhalefeti suçlamayı tercih etti.

Resimlerini soranlara sizin liderlerinizin de resimleri var dedi.

Bu niye suç işledin diye sorduğunuz kişinin siz de işlediniz diyerek kendini savunmasına benziyor.

Başkasının suçu sizi aklar mı?

Demokrasiler hesap verilebilirlik rejimleridir. Herkesin sorma, sorgulama, gerçeği öğrenme hakkı vardır. Bunu demokrasinin bir gereği gibi görmek yerine tepki ile karşılamak cevap verememenin ifadesidir.

Hele hele kullanılan üslup çok çirkindir.

Bu üslup iktidarın profilini düşürmekten başka işe yaramıyor.”

Özdağ; “demokratik bir ülkede bu tip siyasetçiler bir gün bile bakanlık yapamazlar.”

Demokratik ülkelerde Süleyman Soylu gibilerinin bakanlık yapamayacağını ifade eden Özdağ; “devlet adamı üslubu dediğimiz üslubun zerresi Soylu'da yok.

Bir siyasetçi her ağzına geleni söyleyemez. Söylememeli. Bunun toplumdaki akislerini düşünmeli.

Soylu Sıkışınca HDP’ye Sarılıyor…

Selçuk Özdağ; Soylu’yla ilgili şu ilginç tespiti de yapıyor.

Özdağ; “Soylu, sıkıştığı yerde muhalefeti HDP ile işbirliği yapmakla suçluyor.

Geçen hafta hangi ittifakın HDP ile işbirliği yaptığı, yapmak istediği ortaya çıktı. Soylu, HDP ile ilgili bu kadar çekincelere sahipse önce kabinedeki arkadaşı Bekir Bozdağ'a bakmalı. HDP'nin kapısına giden Millet ittifakının bileşenleri değildi, hükümetin bir bakanıydı. Bu ziyaret Cumhur İttifakının Millet İttifakına yönelik bütün eleştirilerini anlamsız hale getirdi.

Sözün özü şudur: Toplum ahlaklı siyaset istiyor.

Kendini yönetenlerin sözüne ve haline inanmak istiyor.

Ülke menfaatlerini, kişisel çıkarlardan üstün tutmasını istiyor. Kirlenmiş isimlerin siyasetten tart edilmesini, kenara atılmasını bekliyor.

Soylu, uzun zamandır tartışmaların tam ortasında bulunuyor. Konuşurken, tartışırken hiç bir sınır tanımıyor. Sadece kendisine değil, temsil ettiği topluma da zarar veriyor.

Daha birkaç gün önce Tolga Şardan, İstanbul Emniyet müdürünün sözlerini gündeme taşıdı. Soylu'nun," Sararlar operasyonundan niye haberim olmadı" sözlerine İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş; "çünkü size her haber verdiğimizde sızma oluyor" diye cevap verdiğini iddia etti.

Memurunun itimat etmediği bir bakana Cumhurbaşkanının hangi gerekçe ile itimat ettiğini anlamak gerçekten zor. Türkiye'ye böyle bir bakanı da yönetimi de hak etmiyor.

Devlet bu üslupla da bu kadroyla da yönetilmez. Soylu'yu korumak bu sokak üslubunu korumaktır. Siyasette seviyeyi kimsenin bu kadar düşürmeye hakkı yoktur” diye sözlerini bitiriyor Selçuk Özdağ.Bu yazı 106 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi beğendiniz mi?


YUKARI