Bugun...


Diyanet’ten ‘tabure’ genelgesi! ‘Adaba uygun değil’
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın yere sabitlenmiş sıralar üzerinde namaz kılmanın camiye uymayacağı, başka dinlerin ibadet alanlarını hatırlatan görüntülerin ortaya çıkacağını açıklamasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan 'tabure' genelgesi yayımlandı.

Diyanet’ten ‘tabure’ genelgesi! ‘Adaba uygun değil’
+ -

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca son günlerde camilerde sıklıkla karşılaşılan tabure ve sandalye kullanımına ilişkin yayımlanan genelgede, sabit oturaklardan müstakil mekanlar oluşturulmayacağı ve ihtiyaç halinde sadece katlanabilir tabure kullanılabileceği belirtildi.

DHA

“ADABA UYGUN DEĞİL”

Genelgenin ardından uygulamaya, Mimar Sinan’ın ‘Ustalık eserim’ dediği Selimiye Camii’nde geçildi. Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm, camilerde sıralarda oturulup, namaz kılınmasının adaba uygun olmadığını söyledi.

DHA


“DIŞARIDAN GELENLER İHTİYAÇ DUYUYOR”Diyanet tarafından yayımlanan genelgenin doğru olduğunu belirten Üzüm, “Camilerde böyle uzun uzun sıra koyarak oturmanın cami adabına uygun olmadığını biliyoruz. Bunun yerine caminin burada işaret ettiğimiz gibi saflarda oturduğumuz, ayakta durduğumuz yerde, arka safları da engellemeyecek şekilde tabure konacak. Bu şekilde namazlarını kılabilecekler. Bu konuda öncelikle bütün camilerimizin bu esaslara göre yeniden bu katlanabilir taburelere sahip olması için Edirne’de de Selimiye Camii’nde çalışma başlattık ve bu örnek çalışmalar bütün camilerimizde yer alacak” dedi.

Edirne’nin simgesi olan tarihi Selimiye Cami, Üç Şerefeli Cami ve Eski Camii’nde yeteri kadar katlanabilir tabure temin ettiklerini söyleyen Müftü Üzüm, “Selimiye, Üç Şerefeli ve Eski Cami ile ilgili yeteri kadar tabure temin ediyoruz; çünkü buralara mahallelerden getirip tabure kullanmıyor vatandaşlarımız. Daha çok dışarıdan gelenler ihtiyaç duyuyor taburelere” diye konuştu. DHA


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI